Pisarze

Forum dla Pisarzy


#16 2009-12-08 09:37:33

Volkir

Administrator

Zarejestrowany: 2009-11-30
Posty: 21
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

Moim zdaniem trzeba spojrzeć na sprawę ogólniej. Do czego sprowadza się KAŻDA bardziej znana książka fantasy? Do ratowania świata. Czy jest to związane z pierścieniem(WP) czy ze smokami(Ch.Paolini),a nawet ze sprawami polityki(no i magii też trochę)(saga o Wiedźminie[mmm...moja ulubiona]). Książki, w których nie chodzi o ratowanie świata po prostu nie odnoszą sukcesu. Tak samo jest ze "Złym". W większości(jak nie we wszystkich) "dobrych" książek fantasy jest taki "Zły". Przykładów nie muszę podawać...Po prostu wymyślając fabułę musimy liczyć się z tym, że jeżeli nie postawimy przeciwko sobie dwóch stron, z których jedna będzie zła, to po prostu nasze dzieło(raczej) nie odniesie sukcesu.

Offline

 

#17 2009-12-08 17:43:07

 Lux

Administrator

Zarejestrowany: 2009-11-30
Posty: 98
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

No widzę, że się nie zrozumieliśmy... dobra, tłumaczę jeszcze raz.
Chodzi mi o to, że nikt nie napisze czegoś, co przebije Władcę Pierścieni ( oczywiście jeżeli chodzi o ten gatunek, żeby znów nie było niejasności.) Czy się wzoruje, czy nie nikt nie może napisać czegoś lepszego. To dzieło doskonałe.
Może powiesz mi jeszcze, że rodzice za Paoliniego napisali całą trylogię, co? Jego imię wstawili pewnie tak dla zabawy, prawda? Zakończmy ten temat, bo to zaczyna być bez sensu.
Z tobą Volkir się zgadzam.


,,Świetlistymi istotami jesteśmy. Nie tą surową materią."

Offline

 

#18 2009-12-08 18:47:39

pisareczka

Administrator

Zarejestrowany: 2009-12-03
Posty: 24
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

A Trylogia Christophera Paoliniego to co? Sam on mówił, że wzorował się na Gwiezdnych Wojnach i Władcy Pierścieni. Żeby napisać coś oryginalnego trzeba wynaleźć nowy styl literatury ( mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi ). Typ fantasy jaki stworzył Tolkien został przez niego zdominowany. Nie wiem jak to powiedzieć, ale mam nadzieję, że mnie rozumiecie. Nikt nie przebije Tolkiena. Przykład to właśnie Trylogia Dziedzictwo. Władcy Pierścieni to ona nawet do pięt nie dorasta.

Paolini to dzieciak który nudził się w domu i pomyślał ze coś napisze dla zabawy.

Bo wydali mu ją rodzice i zrobili jej reklamę. I widzisz? Sam piszesz, że nie dorasta Tolkienowi do pięt, mimo że się na nim wzoruje. Więc czemu walczysz o to, że wzorowanie się na innych nie jest złe? JEST złe, jeśli chce się pisać naprawdę dobrze.

Popieram

Chodzi mi o to, że nikt nie napisze czegoś, co przebije Władcę Pierścieni ( oczywiście jeżeli chodzi o ten gatunek, żeby znów nie było niejasności.)

Bo?
Twoje myślenie jest na tyle ograniczone, że nie wymyśliłoby nic lepszego. Wybacz, ale moje takie nie jest.

Offline

 

#19 2009-12-08 18:55:41

YoungWriter

Administrator

Zarejestrowany: 2009-11-30
Posty: 116
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

Dla niego to jest ideał, bo go lubi.
Ale nie zamykaj się tylko na niego i nie czcij go, bo to nie ma sensu.

Każdy pisze inaczej, o to nawet nie śmiem się spierać, więc skoro każdy pisze inaczej, to jak przyrównać jedno do drugiego?
To tak jakby porównywać smak... soku i wody. Każdy inny, dla niektórych lepsze jedno, dla innych drugie.

Co do Paoliniego, to zgadzam się, bo też go nie lubię. Gdybym miał rodziców zajmujących się książkami, to zapewne też bym miał wydanych tysiąc opowiadań/książek.

Ale ja chcę, żeby moje wypociny były docenione i wydane za treść, a nie znajomości.


Impares nascimur, pares morimur, Imperare sibi maximum est imperium & In libris libertas

Offline

 

#20 2009-12-08 20:49:09

pisareczka

Administrator

Zarejestrowany: 2009-12-03
Posty: 24
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

Wiesz, między lubieniem jakiegoś pisarza, a ściąganiem od niego jest jakaś różnica.
Ogólnie rzecz biorąc nie chciałabym, by ktoś wydawał książki tylko dlatego, że wzorował się na mojej powieści... To taki plagiat. I to bezczelny.

Przykładem jest "dom nocy" wydany ostatnio na podstawie sagi "zmierzch", który jakby nie patrzeć, jest popularny wśród czytelników. (nie, nie lubię owych wyżej wymienionych książek. Podałam tak dla przykładu).

Offline

 

#21 2009-12-09 21:03:59

Baranek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-12-05
Posty: 9
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

Do czego sprowadza się KAŻDA bardziej znana książka fantasy? Do ratowania świata.

"Trylogia Husycka", "Saga o Ludziach Lodu", żeby daleko nie szukać (choć tego drugiego mam za sobą tylko dwa tomy, bo nie mogłam wytrzymać ilości lejącego się lukru). Reinmar prowadzi prywatną vendettę, a w drugiej robią, co robią.

Może powiesz mi jeszcze, że rodzice za Paoliniego napisali całą trylogię, co? Jego imię wstawili pewnie tak dla zabawy, prawda? Zakończmy ten temat, bo to zaczyna być bez sensu.

Owszem, zaczyna być bez sensu, bo nie masz argumentów. Próbowałeś coś kiedyś wydać? Znasz ludzi, albo chociaż czytałeś wypowiedzi osób na forach, którzy próbowali coś wydać? Czytałeś opowiadania z "Nowej Fantastyki" lub z czegoś pokrewnego i porównałeś to z tymi bytującymi na forum, prawdziwym forum? Czasami jest przepaść, a czasami nie. By się wydać trzeba napisać coś lepszego od innych, a nie po prostu napisać, jak Paolini. On tę książkę tylko napisał. Nie stworzył niczego wielkiego, porywającego, czy chociażby pokazującego nowe ścieżki dla fantastów. To jego rodzice nazwali tę książkę "arcydziełem", czy Merlin wie czym, jego rodzice zapłacili za redakcję, za wydrukowanie i reklamę. Niezależne wydawnictwo pewnie by nie przyjęło jej do druku, mając inne, lepsze pozycje do wydania.

Chodzi mi o to, że nikt nie napisze czegoś, co przebije Władcę Pierścieni ( oczywiście jeżeli chodzi o ten gatunek, żeby znów nie było niejasności.)

Gatunek, o kilku (jeśli nie kilkunastu) podgatunkach. Wiesz, że "Piotruś Pan", to fantasy? "Alicja w Krainie Czarów"? "Odyseja"? Jak ma się sława Tolkiena do Homera?

Ogólnie rzecz biorąc nie chciałabym, by ktoś wydawał książki tylko dlatego, że wzorował się na mojej powieści... To taki plagiat. I to bezczelny.

Dokładnie. Ty człowieku się namęczysz kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt, lat, a przyjdzie ktoś, kto zerżnie z twojej pracy styl, pomysł, czy Merlin wie co jeszcze, i dostanie za to kasę. Nie, dziękuję, postoję.

Offline

 

#22 2010-08-11 20:08:09

Boom

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-11
Posty: 3
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

W pisaniu książki fantastycznej, przynajmniej ja, zaczęłabym od tego, żeby nie ograniczać się przez stworzone już cuda. Może i mój post jest trochę nie na miejscu, biorąc pod uwagę toczącą się na łamach tego tematu dyskusję, ale jakby nie patrzeć - i Tolkien, i Paolini, i Sapkowski, i każdy, kogo by tu nie wepchnąć, wybili się, bo stworzyli coś, na co inny człowiek w ogóle by nie wpadł.
I właśnie od tego trzeba zacząć w pisaniu książki, moim zdaniem. Nie od tematu, nie od ogólnej fabuły, ale od znalezienia czegoś, co sprawiłoby, że nasza książka będzie się wyróżniać spośród dziesięciu tuzinów innych. Może to być sztandarowa postać, może być jakaś rasa, a może jeszcze coś innego, na co tylko my mamy pomysł.

Offline

 

#23 2010-10-27 12:02:15

Ahir

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-10-27
Posty: 3
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

Baranek, jesteś śmieszny. Jak ma się niby sława Tolkiena do Homera? Sądzisz że Homer był lepszy? Mylisz się.
Nie wiadomo nawet, czy Homer istniał naprawdę, a nawet jeśli tak to jego dzieła (jeśli naprawdę są jego) są przeciętne. W ogóle to nie wiem z jakiego powodu on jest sławny. J.R.R Tolkien jest prekursorem w tej dziedzinie literatury, ponieważ on ją zapoczątkował i niema tu się o co spierać.

-------------------------------------------------------
Varan Que's Varanar...

Ostatnio edytowany przez Ahir (2010-10-27 12:06:29)

Offline

 

#24 2010-11-27 17:05:56

kasica00112

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-27
Posty: 1
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

Lux może nie zauważyłeś że ideałem dla każdego jest co innego. Ja uwielbiam książki fantasy. Przyznam sie że nie czytałam Władcy pierścieni ale zakochałam sie w Eragonie i Harrym Potterze i nikt mi nie wmowi że są do kitu. Może doceń że nie każdemu podoba sie sztuka pisania. Np moja koleżanka nie lubi wierszy. Kto wie... właśnie pisze pewną powieśc fantastyczną która stanie sie bescelerem:) oby tak było... ale nie było by mi miło gdyby ktoś mnie kryykował tak jak ty Christopera:P

Offline

 

#25 2011-02-13 18:07:14

 anita362

Nowy użytkownik

24102303
Skąd: Cieklin
Zarejestrowany: 2011-02-13
Posty: 2
Punktów :   
WWW

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

Ja również lubię serię Dziedzictwo I Harrego Pottera i trochę mi głupio czytać tyle obelg na jego temat, ale cóż... o gustach jak wiecie się nie dyskutuje więc nie będę... nie wiem kto napisał te książki, czy zrobił to Christopher, czy jego rodzice, ale to jest nieważne - ważne jest to, czy książka wciąga i nie jest tylko głupim plagiatem na podst. "kopiuj - wklej" z innej książki, czy wnosi coś nowego! Szczerze mówiąc nie czytałam jeszcze chyba takiej książki fantasy, która nie miałaby w sobie nic z innych książek tego typu. Ci pierwsi autorzy - owszem oni byli bardzo oryginalni, ale potem? Wszyscy chcą napisać dzieło godne Tolkiena i w jakimś stopniu zżynają z jego książek (przyznam, że jego pomysły np. co do elfów uważam za świetne, mam ochotę udusić człowieka, który uważa, że elfy to jakieś drobne wróżki ze skrzydełkami, ale jednak "nieco" (a właściwie mega mega) zmieniłam ten pomysł)
Dziwne... mam wrażenie, że tak jakby pisze o niczym i nieco zlazłam z tematu początkowego (no nic - to pewnie tylko mój obiad się odzywa)...
Tak poza tym... widziałam, że ktoś pisał o pisaniu opowieści (huh?)... jakby co, to ja też coś piszę więc proszę na mnie poczekać (to będzie bestseller! xD)


Marzenia i miłość to najpiękniejsze co mamy - nie zniszczmy tego myląc je ze zwykłymi zachciankami i pustym pożądaniem.

A.C.-sama (moje własne przemyślenie ...)

Offline

 

#26 2012-01-05 20:03:27

Kometa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-05
Posty: 4
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

Ja to bym książki fantastyczne tworzyła wyobrażnią . Po prostu to jest moja fantazja jak nazwa mówi sama za siebie. W książkach (a szczególnie fantastycznych ) dla mnie nie ma zasad . Papier to wolna przestrzeń, a ty wypełniasz ją swoimi myślami . Poczujmy się wolni jak ptaki i szybujmy po błękicie nieba . Bo twórczość jest nieskończona ...  Moją książką ktorą czytam jest ''W cieniu Krzywej Wieży''
Mój post odpowiada na pytanie ale nie nawiązuje do rozmowy

Ostatnio edytowany przez Kometa (2012-01-05 20:07:51)

Offline

 

#27 2013-02-11 19:33:48

Zizunaczek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-11
Posty: 2
Punktów :   

Re: Jak napisać książkę fantastyczną.

Spójrzmy wprawdzie w oczy : W gatunku fantasty już nie wymyśli się niczego oryginalnego. Zrozumiałam to po przeczytaniu Tolkiena i Sapkowskiego. Teraz wychodzi mnóstwo nowych książek, ale większość już nie świeżych. Wiedźmin i Władca Pierścieni ( szczególnie WP ) tak zdominowali ten gatunek, że teraz już wszystko się powtarza, tylko ze zmienionymi bohaterami i imionami. Jest oczywiście możliwe, że niedługo znów wyjdzie jakieś arcydzieło, ale jestem pewna, że nawet fabuła jego będzie zbliżona do jakiś innych książek tylko lepiej napisana i ze zmienionymi wątkami.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plhttps://www.moment.pl www.zolw-stepowy.pl zaproszenia-na-zamowienie.eu